SERTIFIKĀCIJA     

    1.Sertifikācija
    2018. gada 1. janvārī spēkā stājās Psihologu likums. Atbilstoši izveidotajai sertifikācijas sistēmai likums regulē psihologu profesionālo darbību, nosaka izglītības un kompetenču prasības, psihologu profesionālās darbības jomu iedalījumu, psihologa pienākumus un tiesības.     
    2018. gada 29. maijā tika pieņemti Ministru kabineta noteikumi Nr. 301. Noteikumi regulē psihologu reģistrācijas, sertifikācijas un resertifikācijas kārtību. Atbilstoši augstāk minētiem normatīviem aktiem Psihologu sertifikācijas procesu nodrošina Latvijas Psihologu Asociāciju Federācijas un īpaši Latvijas Profesionālo psihologu asociācijas (kā vadošās organizācijas federācijā) biedri.    
    Psihologu sertifikāciju veic Psihologu Sertifikācijas padome. Psihologu sertifikācijas padomes sekretariāta funkcijas nodrošina Izglītības Valsts Kvalitātes Dienests (IKVD). Visu informāciju par sertifikācijas procesu var atrast IKVD majas lapā www.ikvd.gov.lv sadaļā "Psihologiem".   


    2.Resertifikācija
    Atbilstoši Psihologu likuma 9. pantam (3) punktam uz resertifikāciju ir tiesīgs pretendēt sertificēts psihologs, kurš: 
1) ir veicis psihologa profesionālo darbību psihologa sertifikātā norādītajā psihologa profesionālās darbības jomā; 
2) ir nodrošinājis sadarbību ar psihologu–pārraugu savstarpēji noslēgta līguma ietvaros; 
3) ir pilnveidojis savas profesionālās prasmes un kompetenci. 

Psihologu likuma 9. panta (5) 3) punkts nosaka: prasības attiecībā uz psihologa profesionālās darbības apjomu, sadarbības ar psihologu–pārraugu apjomu un, tai skaitā, - profesionālo prasmju un kompetences pilnveidošanas apjomu, kas nepieciešams resertifikācijai.     
   
 Lai persona tiktu resertificēta atbilstoši MK noteikumu Nr. 301 ‘’Psihologu noteikumi’’ 40. punktam 

·         jāveic psihologa profesionālā darbība tajā psihologa profesionālās darbības jomā, kurā tā ir sertificēta, vismaz 700 stundas psihologa sertifikāta spēkā esamības laikā; 

·         jāpilnveido profesionālā kompetence un profesionālās prasmes vismaz 100 akadēmiskās stundas psihologa sertifikāta spēkā esamības laikā; 

·         jāsadarbojas ar psihologu-pārraugu vismaz 35 akadēmiskās stundas – individuāli vai 70 akadēmiskās stundas, ja personas pārraudzība notiek grupā, psihologa sertifikāta spēkā esamības laikā.    


    3.Pārraudzība 

Atbilstoši Psihologu likuma 1. panta 5) punktam  supervizīja tiek saukta par pārraudzību. Tā ir psihologa un psihologa–pārrauga sistemātiska sadarbība (individuāli vai grupā), kura balstīta uz savstarpēji noslēgtu līgumu un kuras mērķis ir pārraudzīt psihologa profesionālo darbību un pilnveidot viņa profesionālo izpratni un kompetenci, lai nodrošinātu iespējami augstvērtīgāku psiholoģiskās palīdzības sniegšanu un psihologa gatavību patstāvīgi veikt profesionālo darbību 
    Pārraudzība– neatņemama profesionālās kvalifikācijas sastāvdaļa, kas seko pēc akadēmiskās apmācības posma un paredzēta tiem, kas to jau beiguši.
Pārraudzības mērķis – teorētisko zināšanu nostiprināšana un profesionālo prasmju apgūšana pieredzējušāku kolēģu vadībā. 

Pārraugu sertifikācija   

•      Gan psihologam, gan pārraugam jābūt reģistrētiem Psihologu reģistrā 
•      Psihologs-pārraugs ir nepieciešams katram psihologam, tai skaitā pašam pārraugam ! 
•      Pārraudzību nodrošina tikai psihologs-pārraugs, kuram ir pārraudzības tiesības attiecīgajā profesionālās darbības jomā!!!     Apliecinošie dokumenti par pārraudzību: 
•          - pārraudzības līgums 
•          - pārraudzības gaitas fiksācija, norādot: datumu, pārraudzības sesijas veidu un ilgumu, tēmu; nepieciešami pārrauga un pārraugāmā paraksti
•          - pārraudzības apliecinošā dokumentā var iekļaut papildu informāciju, ja pārraugs to uzskata par būtisku 
•      Pie resertifikacijas automātiski pagarināsies arī pārrauga tiesības – nekas speciāli nebūs jākārto